Nasza Kancelaria Notarialna w Gdańsku sporządza umowy sprzedaży i umowy przedwstępne. Warto wiedzieć, że umowa sprzedaży należy do najczęściej zawieranych umów w obrocie prawnym. W jej wyniku sprzedający przenosi własność nieruchomości na kupującego w zmian za zapłatę ustalonej ceny. W prawie polskim sprzedaż każdej nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Jego sporządzenie może poprzedzać umowa przedwstępna. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.
Notarialna umowa sprzedaży musi być zawierana świadomie oraz dobrowolnie przez obie zainteresowane strony. Co więcej, sprzedający i kupujący muszą być w pełni władz umysłowych i intelektualnych. Jeśli, któraś ze stron ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych lub pozbawionych całkowicie zdolności prawnej, wtedy stronami umowy sprzedaży zostają ich opiekunowie prawni.
Podpisy na wszystkich egzemplarzach notarialnej umowy sprzedaży składane są osobiście w obecności notariusza. Umowy są podpisywane odręcznym podpisem. W sytuacji, gdy jedna z osób nie może złożyć takiego podpisu, składany jest tuszowy odcisk palca. Każda notarialna umowa sprzedaży nakłada na strony określone zobowiązania. Kupujący musi uregulować należności ze sprzedającym we wcześniej ustalonym terminie, a także zgodnie z określoną wysokością kwoty. Ponadto nabywca ma obowiązek powiadomić właściwy urząd danej gminy, w której znajduje się nieruchomość. Termin wynosi do 14 dni od podpisania notarialnej umowy sprzedaży. Sprzedający musi zgłosić zbycie nieruchomości we właściwym dla zamieszkania urzędzie skarbowym celem uiszczenia podatku od sprzedaży nieruchomości.
Sprzedaż domu lub działki niezabudowanej
Dokumenty dostarczane przez stronę sprzedającą:
Jeśli przedmiotem umowy jest działka powstała w wyniku podziału, który nie jest ujawniony w księdze wieczystej, wtedy trzeba dodatkowo dostarczyć:
Dokumenty dostarczane przez stronę kupującą:
Umowa przedwstępna to rodzaj umowy, w której jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia w przyszłości z góry oznaczonej umowy tzw. umowy przyrzeczonej. Najczęściej umowa przedwstępna sporządzana jest w momencie, gdy strony nie mogą zawrzeć umowy sprzedaży nieruchomości. Nie wyklucza to jednak zawarcia jej w innych obszarach prawa prywatnego np. umowy licencyjnej, umowy o zarząd nieruchomości wspólnej itd.