Intercyza to rodzaj małżeńskiej umowy majątkowej, na podstawie której wprowadzany jest ustrój rozdzielności majątkowej. Zawiera się ją najczęściej przed ślubem, aby każde z późniejszych współmałżonków posiadało swój majątek osobisty, którym może dowolnie rozporządzać.
Intercyza zawarta przed ślubem zapobiega powstaniu wspólności majątkowej, jaka by się pojawiła po zawarciu małżeństwa. Intercyza może zostać ustanowiona również po ślubie. Wtedy przyjmuje ona postać rozdzielności majątkowej, chociaż w powszechnym społecznym rozumieniu oba terminy (intercyza i rozdzielność majątkowa) są uznawane za synonimy. Zawarcie rozdzielności majątkowej w trakcie trwania małżeństwa doprowadza do ustania wspólności majątkowej z dniem zawarcia umowy majątkowej.
Akt notarialny zawierający intercyzę nie powstanie, jeśli którykolwiek z warunków nie zostanie dotrzymany. Majątkowa umowa małżeńska spisana bez udziału notariusza również jest nieważna i nie ma mocy prawnej, co powoduje, że w świetle prawa nadal jest ustanowiona wspólność majątkowa.