Weksel oraz protest wekslowy nie są zbyt często stosowanymi terminami. Wekslem nazywa się papiery wartościowe, których forma określana jest w Polsce przez prawo wekslowe. Zgodnie z nim wyróżnić można dwa rodzaje weksli:
Weksel trasowy, znany również pod nazwą przekazanego lub ciągnionego, jest papierem wartościowym, który zawiera skierowanie przez wystawcę do trasata, który otrzymuje bezwarunkowe polecenie wypłacenia remitentowi konkretnej kwoty. Ten rodzaj weksla staje się pełnowartościowy w chwili, kiedy zostanie podpisany przez trasata – jest to równoznaczne z akceptacją weksla. Odpowiedzialność za weksel ponosi osoba na nim podpisana. Weksel własny nazywa się potocznie wekslem prostym lub suchym. Jest to papier wartościowy, zobowiązujący osobę wystawiającą – trasanta – do wypłaty określonej w wekslu kwoty w określonym miejscu, konkretnej osobie.
Niekiedy dochodzi do sytuacji, kiedy trasant lub trasat odmawiają wypełnienia zobowiązania, które zostało określone przy pomocy weksla. Możliwa jest również sytuacja, w której trasat całkowicie odmawia przyjęcia weksla i podpisania go. Jeżeli dojdzie do takiego zdarzenia, najlepszym rozwiązaniem jest wystawienie protestu wekslowego. Protest wekslowy jest aktem publicznym, który zgodnie z artykułem 85 prawa wekslowego zostaje sporządzony przez notariusza. Może zostać stworzony na osobnej karcie połączonej z wekslem lub na jego odwrocie.
W proteście wekslowym powinny zostać zawarte takie informacje jak:
W sytuacji, kiedy trasant bądź trasat, którego dotyczy protest wekslowy wyrazi wolę zapłacenia kwoty określonej w wekslu, notariusz ma obowiązek przyjąć zapłatę i wystawić stosowne pokwitowanie. Warto wspomnieć, że aktualnie protesty wekslowe nie są częstym procederem, głównie ze względu na fakt wprowadzenia klauzuli „bez protestu”.